|شرکت توسعه اوراسیا نوید|مقالات|دانستنیهای نمایشگاهی

دانستنی های نمایشگاهی

مشارکت و حضور در نمایشگاه ها

مقدمه:

رسیدن به بازارهای گسترده جهانی، مستلزم حرکت به سوی اقتصاد باز ، به کارگیری استراتژی های جهش صادراتی و نگاه مدبرانه به نیازها و خواسته های مشتریان گوناگون در بازارهای مختلف می باشد. توفیق در دستیابی به این هدف ، نیازمند حضور پررنگ بخش خصوصی و نیز بخش های وابسته دولتی در بازارهای مختلف می باشد. یکی از سکوهای بسیار مهم در معرفی و شناسایی توانمندی ها و قابلیت های فنی واحدهای تولیدی و خدماتی ، نمایشگاه ها می باشند.

نمایشگاه ، مرکزی برای تبادل اطلاعات و دست یافتن به پدیده های نوین علم و صنعت و انتقال فناوری است.

مشارکت در نمایشگاه باعث می شود تا توانمندی واحدها و بنگاه های مختلف تولیدی به معرض نمایش گذاشته شود و زمینه برای دست یافتن به بازارهای جدید فراهم گردد.

در تعریفی گویا و کوتاه ، نمایشگاه را می توان تبلیغ زنده نامید ، زیرا در نمایشگاه عواملی چون تولید کننده ، توزیع کننده ، مصرف کننده و کالا یا خدمات در یک زمان و مکان مناسب گرد هم می آیند. نمایشگاه مکانی جهت به نمایش گذاردن توانمندی ها و پیشرفت های یک منطقه یا کشور در زمینه های گوناگون است ، همچنین برگزاری نمایشگاه موجب افزایش و بالا رفتن سطح اطلاعات و دانش عمومی، علمی و فنی بازدیدکنندگان می گردد.

در جهان امروز به طور کلی نمایشگاه ها صرفاً به خاطر اهداف تجاری برگزار نمی گردد، به همین دلیل ، میزان موفقیت یک نمایشگاه را با ارزش قراردادهایی که در طول برپایی نمایشگاه منعقد می گردد ، ارزیابی نمی کنند ، زیرا دستاوردهای یک نمایشگاه وسیع تر و گسترده تر از مبادلات تجاری است که در جریان دایر بودن نمایشگاه ، میان تجار و غرفه داران صورت می پذیرد . ایجاد تفاهم و دوستی و گفتگو میان ملت ها از جمله این دستاوردها است. امروزه اغلب کارشناسان امور تبلیغات وبازاریابی ، نمایشگاه ها را از مهمترین شیوه های بازاریابی تلقی می کنند و با ذکر دلایلی ثابت می کنند که بازده مستقیم شرکت در یک نمایشگاه چندین برابر هزینه های انجام شده و نتایج آن نیز بسیار چشمگیرتر از روش های تبلیغی دیگر است . برای مثال ، در هر سال شرکت های آلمانی حدود پنج میلیارد یورو را صرف شرکت در نمایشگاه های گوناگون می کنند. در ایالات متحده آمریکا نیز ، شرکت ها برای رسیدن به اهداف خود بهترین روش را جهت بازایابی ، حضور در نمایشگاه می دانند به گونه ای که در تخصیص بودجه ، ۱۴ درصد را صرف شرکت در نمایشگاه ۹ ، درصد را به مکاتبه پستی با مشتریان و فقط

۵/۱ درصد از بودجه را صرف تبلیغ به روش های دیگر می کنند. لذا نمایشگاه یکی از ابزارهای بازاریابی و ایجاد ارتباط است که تحت تاثیر چهارعامل تبلیغات ، فروش حضوری و رفتن به سوی مردم ، روابط عمومی و تشویق و ترغیب و پیشبرد فروش قرار می گیرد.

همچنین بررسی ها نشان می دهد ارتباطی که در یک نمایشگاه میان غرفه دار و بازدید کننده برقرار می شود ، می تواند تا دو سال بعد از نمایشگاه همچنان دوام داشته و تاثیر گذار باشد. در حال حاضر ، نمایشگاه از شکل ابتدایی گذشته اش بسیار فاصله گرفته و کارکردهای آموزشی ، تبلیغاتی و اطلاعاتی آن ، بسیار اهمیت پیدا کرده است. حضور در نمایشگاه از جمله فعالیت هایی است که در زمینه بازاریابی مقرون به صرفه است و در آنجا شرکتها فرصتی را برای دیدار و حضور در کنار مشتریان پیدا می کنند. شرکت کنندگان در نمایشگاه در مدتی محدود و معین و در مکانی با تسهیلات و امکانات مناسب ، فرصت های بی شماری را برای تحقیق و بررسی وضعیت بازار ، دیدار با رقبا و تماشای آخرین دستاوردها در زمینه های گوناگون به دست می آورند. خریداری که از نمایشگاه بازدید میکند در واقع این فرصت را دارد تا محصولات را از نزدیک ببیند، لمس کند و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد، یعنی کارهایی را انجام دهد که حتی تلفن و یا اینترنت چنین امکانی را برای او فراهم نمی آورد.

در حال حاضر ، کشورهای پیشرفته جهان با اصول و مقررات سازمان تجارت آشنایی کافی دارند و روشهای نوین تبلیغات و بازاریابی ، سیستم بسته بندی صادراتی ، اصول و فنون مذاکرات و قراردادهای بازرگانی ، استانداردها و مکانیزم های ورود به بازارهای جهانی را به خوبی می شناسد و از ساختار بازارهای مختلف و ویژگی های اقتصادی، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی کشورهای هدف آگاهی کامل دارند . در نتیجه میزان موفقیت هر شرکت یا کشور در امر صادرات ، بستگی به پارامترهای یاد شده بالا دارد که جزو رسالت های مهم نمایشگاه به شمار می رود.

تعریف نمایشگاه ها و ویژگی های آن

در ادبیات بازاریابی امروز ، نیز نمایشگاه به سکویی اطلاق میشود که تولیدکنندگان ، محققین ، مبتکرین و نوآوران صنعتی و بازرگانی به نمایش و عرضه کالاهای جدید می پردازند و از این طریق سعی می کنند با تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز ، خریداران ، پیمانکاران و سازمان های دولتی و رسمی ارتباط برقرار سازند.

ویژگی های مثبت نمایشگاه های فروش

-۱ کالاها علاوه بر آنکه به نمایش گذاشته می شوند به فروش هم می رسند.

-۲ شمار زیادی از مردم ترغیب می شوند که از نمایشگاه بازدید کنند.

-۳ بازدید برای عموم آزاد است.

-۴ معمولا بهای کالاها کمی ارزان تر از بازار است.

اهداف حضور در نمایشگاه

الف- فروش بیشتروافزایش سهم بازار

ب- معرفی کالاهای جدید

ج-بدست آوردن شهرت واعتبار و معروفیت

د-اخذسفارش کلان برای آینده ( پیش فروش کردن)

و- برقراری ارتباط باجامعه ومصرف کنندگان (فعالیت روابط عمومی)

ز-ایجاد ذهنیت قوی و مثبت به نفع محصول وشرکت

ح-القاء یک طرزفکریا اندیشه جدید درمصرف کننده

ط- پیداکردن پیمانکاران وتامین کنندگان مواداولیه

ه- جمع آوری نقدینگی

اهداف برگزاری نمایشگاههای تخصصی

هرساله درایران چندین نمایشگاه تخصصی درزمینه های مختلف ازجمله پوشاک ونساجی ،سنگهای معدنی وماشین آلات وتجهیزات معدنکاری ،فرش دستبافت، چینی ولوستر وابزارروشنائی و …برگزارمی شود. هریک ازاین نمایشگاهها ، بخشهای ویژه ای ازاقتصاد کشوررامدنظردارد ، اما اهداف اصلی دربرگزاری نمایشگاههای تخصصی،ارائه توانمندیهای صنعتی، انتقال دانش فنی و ارتقاء علوم دانش پژوهان است . ازآنجاکه برگزاری نمایشگاههای بین المللی و بازرگانی درگذشته نتوانسته بودخواست متخصصان، پژوهشگران وصنعتگران کشوردررشته های خاص را تامین نمایند، برگزاری نمایشگاههای تخصصی مد نظر قرار گرفت. ازسوی دیگرازدحـام حاکـم برنمایشگاههای تجاری، امکان برقراری تماسها وگفتگوهای تخصصی میان صاحبنظران ودست اندرکاران رافراهم نمی ساخت. با این وصف برای ایران اسلامی که مسیرتوسعه اقتصادی و صنعتی شدن را طی می کند، برگزاری نمایشگاههای تخصصی بصورت امـری حسـاس وضروری خود را نشان می دهد. نمایشگاههای تخصصی درهررشته ای مخاطبان خاص خودرا به صحنه می کشاند وفضای مساعدی رابرای تبادل اطلاعات فراهم میسازد. این مزیتی است که فقط در نمایشگاههای تخصصی وجود دارد

- بررسی عوامل موثر در حضور موفقیت آمیز در یک نمایشگاه

نمایشگاه از جمله موثرترین روش ها جهت معرفی خدمات و نمایش کالاها و محصولات به شمار زیادی از مشتریان بالقوه و بازدیدکنندگان تلقی می گردد. غرفه داران باید درصدد باشند تا با شرکت در نمایشگاه ، ارتباطات تجاری موجود خویش را تقویت نموده و مشتریان تازه ای نیز برای خود دست و پا کنند. شرکت در نمایشگاه بخشی از سیاست های تبلیغاتی و ازاریابی هر شرکت تولیدی- خدماتی را تشکیل می دهد. در این زمینه آنچه برای یک مدیر شرکت حائز اهمیت است ، آگاهی و درک او از داده ها و ستانده های حاصل از شرکت در یک نمایشگاه است دکتر آلن کونوپاکی مشاور امور نمایشگاهی و رئیس سازمان تحقیقاتی اینکام ایترنشنال چنین اظهار می کند :

« سهم نمایشگاه ها در بازگشت سرمایه ده به یک است » البته بسیاری از غرفه داران به دلیل آنکه از نمایشگاه ها به گونه ای درست بهره برداری نمی کنند، منافع و مزایای چشمگیر آن را به راحتی ازدست می دهند. امروزه موفق ترین غرفه داران کسانی هستند که آمادگی کامل دارند تا مدت زمان بیشتری را با بازدیدکنندگان صرف کنند، نه آن افرادی که فقط به ارائه بروشور و کاتالوگ و یا جمع آوری کارت ویزیت می پردازند.

برنامه ریزی و انجام مقدمات

جهت حضور در نمایشگاه نکات بسیار زیادی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.چنانچه آمارها درست باشد ، بیشتر رکت ها می توانند موفقیت خود را در نمایشگاه ها بیش از هر ابزار بازاریابی دیگری ، تضمین شده تلقی نمایند. با این حال ، جهت کسب اطمینان بیشتر بهتر است هر مدیر که قصد شرکت در یک نمایشگاه را دارد، به پرسش های ذیل پاسخ دهد :

۱ - آیا تولیدات و خدمات شرکت با موضوع نمایشگاه همخوانی دارد؟ توجه به این نکته بسیار دارای اهمیت است. در غیر این صورت نتیجه مطلوبی از حضور در نمایشگاه ، عاید مشارکت کننده نخواهد شد.

۲ - چه انتظاری از نمایشگاه خواهیم داشت ؟ هر شرکت کننده ای یک هدف تجاری خاصی را در نمایشگاه دنبال می کند که از آن جمله می توان به معرفی کالاها یا خدمات ، پرآوازه کردن نام شرکت ، پیدا کردنواسطه و نمایندگی فروش یا بررسی ضعیت شرکت های رقیب و کالاها و تولیدات آنها اشاره نمود. بهترین شیوه آن است که یک هدف را دنبال و تمام سعی و تلاش را جهت نیل به آن متمرکز نمود.

۳ - آیا این نمایشگاه با توجه به نوع فعالیت مجموعه، بهترین نمایشگاه است؟ آیا سری هم به نمایشگاه های دیگر که در خصوص فعالیت شما برنامه هایی دارند ، زده اید؟ همیشه بزرگترین نمایشگاه ها را نمی توانبهترین نمایشگاه دانست.هیچگاه فرصت های بازاریابی خود را به اولین نمایشگاهی که در پیش رو است ، نباید محدود نمود .

۴ - شرکت کنندگان دیگر چه کسانی هستند؟ باید متوجه شد در نمایشگاهی که قصد شرکت در آن را داریم، چه شرکت های دیگری حضور دارند و در نمایشگاه گذشته چه شرکت هایی مشارکت داشته اند. شناسایی شرکت کنندگان دیگر کمک می کنند تا به گونه ای بهتر جهت حضور در آن نمایشگاه برنامه ریزی نماییم و همچنین ملاک خوبی است برای اینکه بدانیم چه نوع بازدید کنندگانی از نمایشگاه بازدیدخواهند نمود.

۵ - درخصوص برگزارکنندگان نمایشگاه چه اطلاعاتی داریم؟ موفقیت یک نمایشگاه منوط به تخصص وتجربه مدیران برگزار کننده نمایشگاه است . دراین باره ، میزان تخصص و تجربه برگزار کنندگان نمایشگاه باید بررسی شود و متوجه گردید آیا آنها به وعده هایی که میدهند عمل می کنند یا خیر ؟

دلایل عدم موفقیت صنعت نمایشگاهی در ایران

صنعت نمایشگاهی یکی از صنایع پایه و دارای درجه تاثیرگذاری بالا بر رشد تولید ناخالص ملی است. این صنعت یکی از شیوه های مدرن در بخش توزیع است که توجه جدی به آن می تواند راهکار مناسبی برای نوسازی سیستم توزیع فرآورده (کالا یا خدمات ) در ایران بشمار آید. اهمیت این مسأله زمانی بهتر درک می شود که به مقایسه سیستم توزیع ایران با کشورهای پیشرفته بپردازیم. سهم توزیع از قیمت فروش در ایران بالاتر از متوسط جهانی است. سیستم توزیع ایران فاقد مکانیزم های لازم برای بهبود کیفیت است. وجود واسطه های غیر ضروری در بخش توزیع ، ضرورت حضور فیزیکی خریدار و کالا در محل کار فروشنده هزینه های زمانی برای یافتن کالای با کیفیت و . . . از جمله مشکلات شیوه های توزیع ایرانی هستند که گسترش صنعت نمایشگاهی می تواند به رفع آن کمک کند، اما این صنعت نیز در عمل نتوانسته از مدارهای سنتی و تکراری، خارج شده و نقشی جدی در نوسازی سازمان توزیع ایجاد کند.

مدیریت ویژه ای که بر صنعت نمایشگاهی ایران حاکم است ، درآمدهای کوتاه مدت برای این صنعت را در نظردارد و گسترش بازرگانی را مد نظر قرار نمی دهد. این نگرش باعث می شود، نمایشگاه های فروش در تصمیمگیری های مدیریتی ارحجیت داشته باشند، چرا که می توانند درآمد زایی آنی داشته باشند. نمایشگاه هایی کهمحل مناسبی برای تبادل اطلاعات تجاری، گسترش ارتباط میان بخش های مختلف تولید و تجارت و آشنایی باشیوه های نوین تولید وتوزیع و . . . باشند ، به رغم اینکه می تواند تاثیر مثبتی بر رشد اقتصاد ملی داشته باشند مغضوب واقع می شوند . یکی دیگر از ضعف های صنعت نمایشگاهی در ایران کم توجهی به آموزش است اینآموزش باید به شیوه های مختلف و برای تمام افراد مرتبط با صنعت نمایشگاهی نظیر مدیران کارکنان خدماتی ورفاهی ، بخش تاسیسات، غرفه آرایی ، غرفه داران ، فعالان عرصه تبلیغات، مطبوعات و حتی بازدیدکنندگان تعمیم یابد.

ضعف بعدی نمایشگاه های ایران ، فقدان برنامه ریزی درازمدت و اعلام تقویم های نمایشگاهی برای دوره های زمانی محدود است. از سویی تغییراتی که در آخرین روزها رخ می دهد، نشانه ضعف بخش بازارشناسی درنمایشگاه است و از سوی دیگر برگزاری نمایشگاه ها به صورت کوتاه مدت که در اختیار مجریان بخش خصوصی قرارمی گیرد، آنها را ازبرنامه ریزی و کسب مهارت های حرفه ای باز می دارد. مساله بعدی تخصیص نادرستیارانه ای است. اگر دولت و مجلس تمایل به توسعه صادرات غیرنفتی دارند ، بهتر است به جای ارائه مستقیم یارانهبه صادرکنندگان ، زمینه های ارتباط تجاری آنها مانند نمایشگاه ها را توسعه دهند. اگر بپذیریم برای توسعه صادرات نمایشگاه یک ضرورت است پس پرداخت یارانه برای شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور هم یک ضرورت بشمار می رود. در برنامه ریزی نمایشگاه ها یکی از اصول رایج در سطح بین المللی ، تثبیت نمودن زمان برگزاری هر نمایشگاه است تا بازدیدکنندگان تقریبا با محدوده زمانی هر نمایشگاه آشنا شوند.

منبع: : www.tarahansp.com

تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت توسعه اوراسیانوید مجری برگزاری نمایشگاه بوده و استفاده از منابع آن با ذکر منبع بلامانع است.
Designed and powered by Aria +98 31 54759391 www.ariaads.ir
Copyright ® 2014 by Aria Advertising Center