شركت توسعه اوراسيا نويد | مجري نمايشگاه بين المللي|حضور در نمایشگاه، چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟

حضور در نمایشگاه،چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟                        

مطالبی که رقبای شما دوست ندارند، بدانید.

قسمت دوم- اقدامات قبل از حضور در نمایشگاه

مهندس محمد عنایتی بیدگلی
 
دانشجوی کارشناسی ارشد MBA
 
در شماره قبل به این مطلب پرداختیم که چرا بایستی در یک نمایشگاه حضور پیدا کنیم؟ و در کل، اهداف حضور در نمایشگاه بررسی شد. در این شماره قصد داریم به این موضوع بپردازیم چه اقدامات و فعالیتهایی قبل از حضور در نمایشگاه باید صورت گیرد؟ در اینجا ذکر این نکته را ضروری می بینم :موارد اشاره شده شاید اجباری به نظر نرسد اما به جرات ادعا می کنم تمامی نکات ارائه شده طی سالهای گذشته در سازمانها و صنایع فرش ماشینی تجربه شده است، در واقع شما تصمیم گیرنده نهایی هستید که آیا دوباره لازم به تجربه هستید یا نه؟
 
موارد مورد توجه قبل از حضور در نمایشگاه:
1- هدف از حضور در نمایشگاه مشخص شود. (در شماره قبل مفصل توضیح داده شد.)
 
2- تعیین بودجه؛ فرض کنید فردی قصد دارد با اتومبیل خود از نقطه A به نقطهB برود (در واقع هدف و وسیله مشخص شد) حال مورد بسیار مهمی که باید این فرد در نظر بگیرد بحث سوخت این وسیله می باشد به عبارتی دیگر چقدر برای رسیدن به این هدف ، حاضر به پرداخت هزینه می باشد؟ 
شاید آنچه را که در ذهن خود در نظر گرفته است نه تنها او را به مقصد نمی رساند بلکه بدون هیچ گونه برداشت و نتیجه ایی از مبدا دور می کند. به کرّات مشاهده شده ، اهداف در نظر گرفته شده بسیار پر هزینه است و قابلیت اجرایی ندارد این موضوع در بحث حضور در نمایشگاه پر رنگ تر می شود.
غالبا در تعیین بودجه به میزان درآمد حاصله ، با در نظر گرفتن هزینه ها می پردازند اما این اصل در خصوص نمایشگاه صدق نمی کند چرا که نمی توانیم خیلی از شاخصهای بدست آمده را به ریال حساب کنیم.
 
اصلی ترین مواردی که در تعیین بودجه باید در نظر گرفت شامل موارد ذیل می باشد:
- هزینه هایی که باید به ستاد برگزاری پرداخت شود(بسته به مکان برگزاری، متراژ غرفه (ریالی یا ارزی) و ... )
- هزینه های مربوط به غرفه سازی یا غرفه آرایی
- هزینه تبلیغات و اطلاع رسانی
- هزینه های مربوط به پرسنل غرفه دار و مهمانان غرفه
- هزینه های مربوط به روزهای قبل از شروع نمایشگاه (حمل و نقل، بالابر ، پرسنل نصاب فرش و... )
 
مثال: هدف یک شرکت برای حضور در نمایشگاه، بررسی سلایق مشتریان نهایی و نظرسنجی رنگ بندی محصولات جدید(خانواده های مقیم شهرهای بزرگ) می باشد.
مکان مناسب نمایشگاه: نمایشگاههایی که در کلان شهرها دایر می شود(اولویت با پایتخت است) میزان بودجه تعریف شده : با توجه به مخاطبین در نظر گرفته شده ، فضای غرفه در نظر گرفته شده باید مناسب حضور خانواده ها(بازدیدکنندگان) بیشتری باشد،به طبع افراد افراد غرفه دار بیشتری نیاز می باشد، همین طور تعداد رگال ها افزایش پیدا می کند و .... با بررسی مواردی از این دست بایستی بودجه تعریف شود.
 
3- تعیین فضا بر روی پلان سالنهای محل برگزاری نمایشگاه
فضاهای موجود در نمایشگاه یکی از موارد ذیل است:1- جزیره 2- شبه جزیره 3- دو بر 4- کناری (ال مانند ، مستطیلی شکل،...)
لازم بذکر است فضاهای کناری، نزدیک در اصلی (ورودی) ،سمت راست سالن موقعیت بهتری از نظر بازدید دارند؛ توجه شود اطلاعات دقیق از طول ، عرض و ارتفاع غرفه و نیز نوع سازه مورد استفاده جهت جداسازی غرفه ها از ستاد برگزاری نمایشگاه گرفته شود. همچین تاکید می شود حتما به بررسی موقعیت ستونهای سالن با توجه غرفه مورد نظر پرداخته شود.
 
4- مشخص نمودن کالاهای قابل نمایش
تعداد و نوع رگالهای مورد نظر جهت نمایش فرش مشخص شود.(مثلا رگال کتابی جهت نمایش فرشهای 12 متری تعدادn عدد(اگر نیاز به تهیه می باشد باید حداقل 4 ماه قبل از نمایشگاه تهیه شود.)
 
5- مشخص نمودن غرفه ساز یا غرفه آرا.
در انتخاب غرفه ساز یا غرفه آرا دقت نمایید ذکر این تجربه تلخ شاید به درک اهمیت این مورد بیشتر کمک کند، هر سال شرکتهایی با هزینه هایی واقعا قابل تامل ، به خاطر انتخاب نادرست یک غرفه ساز یا غرفه آرا تمامی زحمات یک ساله خود را برای چند روز نمایشگاه فدا می کنند.
در انتخاب این خدمات دهندگان پیشنهاد می شود به بررسی سوابق آنها پرداخته شود و دقت شود آیا دارای سابقه در زمینه فرش غرفه سازی یا غرفه آرایی هستند یا خیر ؟ چرا که فرش کالایی متفاوت نسبت به بقیه محصولات بوده در نتیجه تجربه خاص خود را می طلبد.
در نهایت غرفه ، فقط باید به جذب مخاطب برای مشاهده محصولات و خدمات ارائه شده بپردازد.
 
6- آماده سازی محصولات و هر آنچه را که نمایش آن در غرفه حس می شود.
اقدامات لازم جهت تولید یا تهیه محصولاتی که بناست در نمایشگاه در معرض نمایش قرار گیرد بایستی صورت پذیرد مثلا تولید محصول خاص با رنگ بندی ویژه جهت تست بازار جز این مورد می باشد.
 
7- تهیه وسایل اطلاع رسانی( دعوت نامه،کاتالوگ،بروشور، کارت ویزیت ، ...)
در طراحی و چاپ مواردی نظیر کاتالوگ و بروشور توجه به این نکته حائز اهمیت است که بعد از نمایشگاه نیز قابل استفاده باشند و همچنین در تیراژ چاپ دقت شود چرا که در روزهای نمایشگاه فرصت چاپ و تهیه کاتالوگ و ... نیست و کمبود این وسایل واقعا به ضرر سازمان می باشد، تهیه یا چاپ دعوت نامه از دیگر موارد بسیار مهم می باشد که بایستی با دقت فراوان صورت گیرد بدین منظور پیشنهاد می شود لیستی از افرادی که باید دعوت شوند تهیه شود، این افراد خیلی متاثر از اهداف سازمان می باشد.
 
افراد یا گروه های ذیل می توانند جزء دعوت شدگان باشند:
- مشتریان
- تامین کننندگان
- مشتریان احتمالی
- همکاران
- مصرف کنندگان نهایی
- اصحاب رسانه
- روسا و مسئولین ادارجات و ارگانهای مرتبط
پیش بینی تبلیغات در کتاب نمایشگاه و همچنین ذخیره مکان تبلیغ خارج از سالنها محل برگزاری نمایشگاه از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
8- تهیه یا بروز رسانی وب سایت شرکت
بدلیل اهمیت وب سایت در عصر حاضر از قرار دادن این مورد در گزینه 7 خودداری شد. و پیشنهاد می شود برنامه خاص و کاملا هدفمند در این خصوص تهیه شود.
 
9- افراد غرفه دار
تمامی موارد ذکر شده وقتی به نتیجه می رسد که افراد غرفه دار آموزشهای لازم را کسب کرده باشند، حتما و حتما حداقل 2 ماه قبل از نمایشگاه افراد مناسب حضور در غرفه تعیین و نسبت به آموزش و تعیین شرح وظایف آنان اقدام شود.
مطالب ارائه شده بصورت مختصر و تجربی در حد آشنایی ارائه گردید در شماره بعدی به مبحث اقدامات لازم در حین برگزاری نمایشگاه می پردازیم.
 

تمامی حقوق این وب‌سایت متعلق به شرکت توسعه اوراسیانوید مجری برگزاری نمایشگاه بوده و استفاده از منابع آن با ذکر منبع بلامانع است.
Designed and powered by Aria +98 31 54759391 www.ariaads.ir
Copyright ® 2014 by Aria Advertising Center